Polski zasiłek macierzyński, wyjazd do uk i benefity

Zapytaj o benefity, do których masz prawo podczas ciąży
Awatar użytkownika
kropelka

Polski zasiłek macierzyński, wyjazd do uk i benefity

Post autor: kropelka » 26 lut 2015, 09:01

Witam,
za kilka miesięcy stanę przed dość nietypową sytuacją i nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytania odnośnie praw do benefitów.
Jestem obecnie w PL, w ciąży z drugim dzieckiem, prowadzę tutaj działalność gospodarczą i opłacałam składkę chorobową. Obecnie jestem ze względu na ciąże na L4, od maja kiedy urodzi się dziecko nabędę prawo do zasiłku macierzyńskiego- rocznego.
Od września planujemy całą rodziną wyjazd do UK. Zakładając, że mężowi uda się znaleźć pracę w przeciągu miesiąca, podjął by ją od października. Jako nowoprzybyłym child tax credit przysługuje nam po 3 przepracowanych miesiacach- w tej sytuacji byłyby to październik, listopad i grudzień. Od stycznia moglibyśmy złożyć wniosek o Child tax credit. I tu mam problem. Na stronie https://www.gov.uk/tax-credits-calculator próbując wyliczyć przysługujące benefity nie wiem jak mam wpisać moją osobę- jest napisane, że jeśli pobierałabym angielski zasiłek macierzyński mam wpisać siebie jako pracującą.... ale w kolejnym kroku musze określić ilość godzin które pracuje- to jest zero (albo raczej 24/7 :) ). Jak mam potraktować mój dochód w zasiłku polskiego- macierzyńskiego, a nie rodzinnego przecież. Gdzie go wpisać???
Druga rzeczy to working tax credit- to też może mąż ubiegać się po 3 przepracowanych miesiacach czy od razu jak zacznie prace? Co jeszcze ewentualnie nam się należy?
Czy jest jakieś miejsce gdzie bezpłatnie lub za niewielka opłatą uzyskam porade w tej kwestii będąc jeszcze w PL? Muszę wiedzieć na co mam się przyszykować szczególnie że wyjeżdżamy z 2 dzieci...
ODPOWIEDZ