Poród w Polsce, macieżyński w UK a uzyskanie benefitów.

Zapytaj o benefity, do których masz prawo podczas ciąży
Awatar użytkownika
liliana

Poród w Polsce, macieżyński w UK a uzyskanie benefitów.

Post autor: liliana » 27 maja 2014, 18:23

Witam,
Jestem w ciąży, jest to ciąża bliźniacza. Zdecydowałam sie razem z mężem na poród w Polsce ze względu na potrzebe pomocy przy dwójce noworodków (nikt z rodziny nie może przylecieć do nas na dłuższy czas.) Pracujemy z mężem juz 5 lat na kontraktach, mąż nawet 6 lat. Już wiem, że w pracy przysługuje mi Statutory Maternity Pay with Company maternity pay, co daje w rezultacie: pierwsze 12 tyg. maternity leave 100% basic contractual pay i 50% basic contractual pay za reszte 26 tyg. Razem z mężęm nigdy nie pobieraliśmy żadnych benefitow, zasiłkow czy working tax credit, dlatego wiemy, że nie przysługuje nam tzw."becikowe" tu w Anglii. Niemniej dziś uslyszeliśmy nieciekawą wiadomość, że prawo uległo najprawdopobniej zmianie, i dla dzieci urodzonych poza granicami UK nie bedą przysługiwać żadne pomoce finansowe (child benefit, child tax credit itd.) Czy jest to możliwe?! Po porodzie, chcemy być max.3 miesiące w Polsce (głownie ja, bo mąż po tzw"tacieżyńskim" wróci do pracy w UK) i potem wracamy całą rodziną do Anglii. Mąż będzie nadal pracować full time, ja po 9 miesiącach macieżyńskiego wróce do pracy na part time. W związku z czym nadal bedziemy płacić podatki tu w Anglii, będziemy ubezpieczeni tu w Anglii, więc czy jest możliwe abyśmy nie otrzymali żadnych pomocy finansowych od państwa tylko dlatego że dzieci urodzą sie w Polsce???.
Nie wiem czy ma to znaczenie, ale poród w Polsce i opieke poporodową moją i dzieci mamy finansowaną przez angielski NHS, musieliśmy tylko zgromadzić potrzebne do tego dokumenty - EHIC i forme S2, która upoważnia do pokrycia kosztów zabiegów (w tym przypadku porodu) poza granicami UK w krajach Uni Europejskiej.
Teraźniejsze dochody moje w skali roku wynoszą 14.000 Funtow, a męża 16.500Funtów. Wiem ze sa to za wysokie dochody ale po porodzie moje dochody zmniejszą sie o połowe.
Proszę o pomoc w tej sprawie. Dziękuje z góry.
Awatar użytkownika
TakaSobieJa

Re: Poród w Polsce, macieżyński w UK a uzyskanie benefitów.

Post autor: TakaSobieJa » 03 cze 2014, 08:13

To, ze dzieci urodza sie w Polsce nie ma znaczenia. Jak tylko uzyskacie akty urodzenia dzieci oraz paszporty to mozecie sie starac o child benefit. CTC przy rodzinie z 2 ka dzieci max. Dochod roczny jaki nie mozecie przekroczyc to jest 32 tys.
Pozytywne nastawienie nie rozwiąże naszych problemów, ale może da się
w ten sposób przekonać ludzi, że warto próbować.
Henry Albraight
Awatar użytkownika
dzoana

Post autor: dzoana » 21 paź 2014, 21:29

a czy w związku z tym można pójść na macierzyńskie płatne w Anglii i wylecieć do Polski na poród (misiąc wcześniej ze względu na możliwość lotu samolotem) oraz 2tyg - d miesiąca c zasu po porodzie (do czasu uzyskania dowodu/paszportu na dziecko) - chodzi mi o to, czy dalej będą płacić macierzynskie mimo ze nie bedzie mnie w Anglii..
Awatar użytkownika
Ruzicka
Kontakt:

Post autor: Ruzicka » 30 paź 2014, 00:09

No własnie, na szczęście miejsce pobytu dziecka nie ma znaczenia, bo należy Ci się i dziecku zasiłek bo to ze względu na utrzymanie rodziny wielu Polaków jest za granicą i tam płaci podatki, więc opłaca się obu stronom.
Premier UK swego czasu krytykował to i chciał zmienić i wtedy było o tym głośno i ucichło, że przecież dzięki tym zasiłkom, socialom nam się opłaca siedzieć w UK i dla nich robić...
Awatar użytkownika
Wiwina

Post autor: Wiwina » 05 lis 2014, 20:58

Nikomu tego faktu ze wyjeżdzasz do polski nie zglaszaj(chodzi o urzędy zasiłkowe) położnej wystarczy ze poprostu chcesz rodzic w Polsce, zanim wyjedziesz do polski postaraj sie o formę na child benefit po porodzie zrób zdjecia dzieci i dowody im wypełnij formy i jak to tylko możliwe w uk wysli(niech maz wysle) jesli nigdy wczesniej nie pobieralisxie żadnych benefitow moze to potrwać kilka tygodni, a z czasem mozna starać sie o kolejne chodź nie wydaje mi sie ze dostaniecie jakies kokosy, jesli maz pracuje przy pełnym wymierZe godzin + twój macierzysnki.
Awatar użytkownika
Cacalia

Post autor: Cacalia » 08 gru 2014, 17:42

moze lepiej zapracowac niz ciagnac??
Awatar użytkownika
bartekk2

Post autor: bartekk2 » 29 cze 2015, 14:41

Bardzo dziekuje za informacje. Ja mam podobną sytuacje.
ODPOWIEDZ