SMP Jak liczyć 26 tygodni kwalifikacyjnych

Zapytaj o benefity, do których masz prawo podczas ciąży
Awatar użytkownika
as-art

SMP Jak liczyć 26 tygodni kwalifikacyjnych

Post autor: as-art » 09 lis 2009, 18:24

Witam! Mam pytanie, czy ktoś mi może napisać dokładnie jak to jest z okresem rozliczeniowym w SMP?? Jak się liczy te 26 tygodni zaliczających się do okresu rozliczeniowego przed 15 tygodniem od daty spodziewanego porodu. Tzn termin porodu mam wyznaczony na 11 marca 2009 roku. Z moich wyliczeń wychodzi że okres rozliczeniowy kończy się 26 listopada. Czyli że będą się liczyć te zarobki z każdego tygodnia do 26 listopada?? Chodzi mi o to że dostałam dzisiaj wiadomość z agencji pracy że nie ma teraz dla mnie pracy więc wzięłam na ten tydzień resztę urlopu i myślę że moje zarobki dokładnie mieszczą się w minimalnej kwocie średniej 95 f tyg żeby zaliczyć się do macierzyńskiego. Tak więc ten urlop będzie mi wypłacany w następnym tygodniu-20 listopada. Ja dostaję wypłaty w piątki a okres rozliczeniowy kończy się dzień wcześniej. Czy ja dobrze to liczę że ostatnia wypłata będzie się liczyć właśnie ta z 20 listopada?? Czy to jest może tak że ja muszę pracować do 26 listopada i ten ostatni tydzień byłby rozliczany na podstawie przepracowanych godzin pomimo że pieniądze za te dni były by wypłacane dopiero 27 listopada? Może ktoś mógłby mi obliczyć to jeszcze raz?? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
myszka102

Re: SMP Jak liczyć 26 tygodni kwalifikacyjnych

Post autor: myszka102 » 09 lis 2009, 21:31

przejdz sie najlepiej do job center i tam ci policzyz powinni czy cie sie nalezy. moja znajoma miala problem. zle policzyla tygodnie i okazalo sie ze zabrakl jej tydzien zeby dostac. na SMP sie nie kwalifikujesz bo to praca agencyja wiec oni nic nie zaplaca. dadza ci pismo ze nie moga itd. i z tym idziesz do job centre bo maternity allowance. u ciebie jezeli sie kwalifikujesz dostaniesz 85,5F tyg przez 39tyg. to bedzie 90% kwoty. lepiej idz do zrodla i sie upewnij. moja znajoma jak sie dowiedziala ze zabrakl tydzien pisala odwolanie a wczesniej zalozyla szybko dzialalnosc gospodarcza i przez pare tygodni z tego wykazywala dochod. uznali to i wyplacaja zasilek macierzynski. ale po co masz kombinowac i sie stresowac w ciazy. lepiej sie solidnie upewnic u zrodla.
Awatar użytkownika
myszka102

Post autor: myszka102 » 09 lis 2009, 21:44

na stronce rzadowej
http://www.direct.gov.uk/maternity.dsb
wpisalam dane ktore podalas i padlo w pewnym momencie pytanie czy po 22 listopada bedziesz pracowac dla tego samego pracodawcy przez jakas czesc tygodnia. wiec w rezultacie wyszla na koniec odpowiedz ze otrzymasz 85.50F tyg zasilku maternity allowance bo SMp nie przysluguje. agencje nie wyplacaja tylko job centre. bo w agencji masz status worker a nie employee. wiec do tego 27 najlepiej jakbys pracowala bo jak zaznaczylam na tych pytanich na stronie ze nie to wyszlo ze nie dostaniesz zasilku.
Maternity Allowance
You do not qualify for Statutory Maternity Pay because you haven't worked for your employer for long enough. However, you may qualify for Maternity Allowance, a weekly benefit paid to you by the government. Your employer may also offer their own maternity pay scheme. a co wyplat w uk to przeciez wszedzie placa tak ze przerobisz tydzien a za tydzien dopiero wyplata. wiec tydzien twoj od 22-29listopada musisz przepracowac i to ten kwalifikujacy a wyplata za niego bedzie 4grudnia. licza sie przerobione tygodnie.
Awatar użytkownika
as-art

Post autor: as-art » 10 lis 2009, 08:58

Witam ponownie! Z tego co wiem nie ma różnicy czy ma się kontrakt czy pracuje się dla agencji pracy żeby otrzymać SMP jeśli się spełni wymagane warunki. Jeśli chodzi o moją sytuacje to ja mam dwa źródła dochodu właśnie z agencji pracy i kontrakt w innej firmie. Z oby dwóch prac zarabiam podobne pieniądze i na pewno kwalifikuję się do SMP z tej drugiej pracy. Tak więc jeśli dostałabym z jednej firmy macierzyńskie to byłoby to bardzo niesprawiedliwe a otrzymana kwota w sumie nie starczyłaby mi na życie.
Dzięki za podpowiedź żeby się przejść do Job Center, zrobię to i może mi policzą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TakaSobieJa

Post autor: TakaSobieJa » 10 lis 2009, 10:14

Obrazek
Aby zakwalifikować się do SMP, musisz spełniać zasady stałego zatrudnienia. Musisz być zatrudniona przez pracodawcę na nieprzerwany okres co najmniej 26 tygodni w tygodniach próbnych (które są do 15 tygodni przed tygodniem, w którym dziecko ma się urodzić). Okres ten musi obejmować co najmniej jeden dzień pracy w tygodniu kwalifikacyjnym. Oprócz tego musisz zarabiać nie mniej niż 95 f tygodniowo brutto. Jeśli masz wyplacane tygodniowki- Pracodawca bierze pod uwagę zarobki z ostatnich 8 tyg. wliczając w to ostatnia płatność poprzedzającą koniec tygodnia kwalifikacyjnego. Jesli masz pensje raz w miesiacu - pracodawca bierze pod uwage 2 ostatnie miesiace, wynagrodzenia otrzymane z tych 2 miesięcy, należy podzielić przez 2, potem pomnożyć przez 12, a następnie podzielić przez 52, aby obliczyc średnie tygodniowe zarobki.

Jezeli jestes zatrudniona przez agencje w kazdym z 26 tyg. to wg przepisow rowniez masz ciaglosc zatrudnienia wystarczy,ze pracowalas przynajmniej 1 dzien w kazdym z tych tygodni.
Pozytywne nastawienie nie rozwiąże naszych problemów, ale może da się
w ten sposób przekonać ludzi, że warto próbować.
Henry Albraight
Awatar użytkownika
myszka102

Post autor: myszka102 » 10 lis 2009, 10:59

nie nastawialabym sie na SMP. agencje nie wyplacaja. pisza papier ze nie moga i z tym ciezarne maszeruja do job centre i wtedy urzad placi maternity allowance. duzo moich kolezanek przez agencje pracujacych wlasnie tak mialo. agencje sie bronia przed tym bo zeby ubiegac sie o SMP musisz miec pracodawce i status employee a agencja daje status worker i to jest m.in. powod. to samo pisze na tej rzadowej stronce. bo bez powodu nie pisaliby w koncowej odpowiedzi ze nie nalezy sie SMP a nalezy MA ewentualnie. co do kwoto na zycie mysle ze jezeli masz pracodawce i spelnilas warunki to powinnas otrzymac z obu miejsc. z jednej SMP a za agencje MA z job center. ale nie jestem pewna czy tak mozna? bo co mala powiedziec osoby ktore maja jedna prace na caly etat i otrzymuje tylko 123F a ty bys miala 85.5Fx2 bo z obu prac. ale lepiej sie upewnij. policz se sama tego linka co podalam. jak dla mnie musisz pracowac do 27 listopada. stronki rzadowe raczej nie klamia.
Awatar użytkownika
TakaSobieJa

Post autor: TakaSobieJa » 10 lis 2009, 11:46

teraz ja cos zacytuje

If you are employed by an agency

If you are employed by an agency, in each of the 26 weeks into the qualifying week, you will satisfy the continuous employment rule.

As long as you did some work during any week it counts as a full week.

There may be complete weeks when you did no work for the agency. This does not necessarily mean that your continuity of employment is broken.

Deciding the continuous employment question - If the agency was unable to offer you work in any particular week, continuity is not broken.

If the agency did offer work, but you were not available, the period of absence can count only if you were unable to work because of sickness, injury or pregnancy or parental, paternity or adoption leave.

Employment in the qualifying week - If you were not employed in the qualifying week (QW), you can still be treated as employed in that week if:

* the agency had no work for you in that week and
* you were not intending to start your maternity leave at that time, and remained available for work after the QW as soon as the agency had something for you and
* you did in fact have further employment with the agency before starting your maternity leave

a tu masz gotowy diagram http://www.hmrc.gov.uk/employers/e15-pa ... tdates.pdf

I jeszcze cos o prawach worker, but not an employee
Rights of workers

Providing any other qualifying conditions are met, all workers have rights to:

* the National Minimum Wage
* working time limits, including rest breaks, paid holiday and limits on night work
* protection against unauthorised deductions from pay
* maternity, paternity and adoption pay (but not leave)
* protection against less favourable treatment because of being part time
* Statutory Sick Pay
* protection against less favourable treatment if you make a disclosure in the public interest (often called ‘whistleblowing’)
* not be discriminated against unlawfully
Henry Albraight
Awatar użytkownika
myszka102

Post autor: myszka102 » 10 lis 2009, 12:36

a co do pracodawcy to przeciez on powinien ci powiedziec ile ci przysluguje i kiedy mozesz odejsc. przynajmniej u mnie na kontrakcie tak jest. wzywaja do biura i wszystko licza i mowia co kiedy i ile... co do pracodawcy na tej stronce ktora ci podalam jak zaznaczysz wszystko zaczynajac od

I am an employee

Your baby's expected date of birth 11/03/2010

Did you start work for an employer on or before 06 June, 2009 and will you, or have you, worked continuously for them up to 22 November, 2009? YES

Did you, or will you, work for that employer for any part of the week beginning 22 November, 2009? YES

Did you earn on average more than £95.00 a week? YES

Do you want to provide details of how much you earn to allow personalised calculation of your Statutory Maternity Pay? YES

How much do you earn, on average, each week before any deductions?
95£

i wyszlo na koncu ze od pracodawcy:

You are probably entitled to the following Statutory Maternity Pay:
90 per cent of your average weekly earnings for the first 6 full weeks of your Ordinary Maternity leave.
Based on the information you provided, this will be £85.5 a week for 6 full weeks.
£123.06 a week, or 90 per cent of your average weekly earnings (whichever is lower) for a further 33 weeks.

Based on the information you provided, this will be £85.5 a week for 33 weeks.

oraz na koncu kalendarz jak klikniesz ciazy twojej i tak dokladniej wszystko rozpisane m.in.

Expected week of childbirth 07-13 marzec
Baby's due date -11marzec
Date by which you must have notified your employer of when you plan to start your maternity leave -28 listopad
Earliest date you can start your maternity leave -20 grudzien

Based on the information you provided, if you qualify for Statutory Maternity Pay then you will be entitled to payment as follows:
£85.5 per week 20 grudzien 2009 do 30 styczen 2010
£85.5 per week 31 styczen 2010 do 18 wrzesien 2010

A opcja liczac agencyjna prace:

I am a worker, but not an employee

National Insurance contributions are deducted from my pay?

Your baby's expected date of birth 11/03/2010

Did you start work for an employer on or before 06 June, 2009 and will you, or have you, worked continuously for them up to 22 November, 2009? Yes

Did you, or will you, work for that employer for any part of the week beginning 22 November, 2009? YES

Did you earn on average more than £95.00 a week? YES

Do you want to provide details of how much you earn to allow personalised calculation of your Statutory Maternity Pay? YES

How much do you earn, on average, each week before any deductions?
95£

You do not qualify for any Statutory Maternity Leave because you are not an employee. However, your work provider may well be willing to give you a suitable amount of time off.
You are probably entitled to the following Statutory Maternity Pay.

ale upewnilabym sie bo agencje sie bronia i odsylaja do job centre po MA. niby moze jest obowiazek placenia SMP ale w praktyce to wcale tak nie jest. choc moze ci zaplaca.

Employee
The majority of people in work are employees. You are classed as an employee if you are working under a contract of employment. A contract need not be in writing - it exists when you and your employer agree terms and conditions of employment. It can also be implied from your actions and those of the person you are working for. Your contract will normally set out what you are expected to do. You will usually be expected to do the work yourself - ie you can't send someone else to do your work for you.
Rights of employees
As an employee, your employer is obliged by law to deduct Income Tax and National Insurance contributions (NIC) from your salary or wages before paying them to you. You are also entitled to all minimum statutory employment rights including:
maternity, adoption and paternity leave

Worker
This is a broader category than 'employees' but normally excludes those who are self-employed. A worker is any individual who works for an employer, whether under a contract of employment, or any other contract where an individual undertakes to do or perform personally any work or services. Workers are entitled to core employment rights and protections. The following groups of people are likely to be workers but not employees:
most agency workers
Awatar użytkownika
TakaSobieJa

Post autor: TakaSobieJa » 10 lis 2009, 12:51

ale upewnilabym sie bo agencje sie bronia i odsylaja do job centre po MA. niby moze jest obowiazek placenia SMP ale w praktyce to wcale tak nie jest. choc moze ci zaplaca.

Pracodawca zawsze musi podac powod dlaczego nie moze wyplacic SMP
Henry Albraight
Awatar użytkownika
myszka102

Post autor: myszka102 » 10 lis 2009, 13:00

no wlasnie. musi podac powod. a skoro pracodawce ma sie i status pracownika jezeli pracuje sie na kontrakcie a nie na agencji. wiec prawdopodobne ze agencja sie wypnie i odesle po MA. a znajac realia zawsze cos wynajda. przynajmniej z tego co zaobserwowalam tak bylo u moich znajomych. nie wiem czy dobrze przeczytalam twoje informacje ze jak agencja nie ma pracy to nadal liczy sie zatrudnienie i macierzynski moze przyslugiwac? bo 4 miesiace temu pomagalam kolezance bo pracowala dla agencji przez 25 tygodni i w 26tyg pracy nie bylo. wypisujac o MA forme podala te dane z prawda i jak policzyli przyslali odmowe. pomimo ze bylo zatrudnienie ale w 26 tygodniu zero dochodu. wiec zalozyla szybko dzialalnosc gospodarcza zarejstrowana wstecz chodzilo o ksiegowosc. zalatwila sobie faktury, wykazywala dochody i odwolala sie od decyzji i po porodzie przyznali jej MA. wiec do do naszej kolezanki jak bym nie ryzykowala. lepiej popracowac dluzej, wykazac dochody z agencji niz potem miec problemy. ps. o ile dobrze przetlumaczylam to co zacytowalas. bo moze sie myle.?
ODPOWIEDZ