czy epilepsja jest traktowana jako niepełnosprawność

Pomoc dla niepełnosprawnych
ODPOWIEDZ [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Awatar użytkownika
sciemka83
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

czy epilepsja jest traktowana jako niepełnosprawność

Post autor: sciemka83 » 30 mar 2011, 21:22

Witam mam pytanie czy epilepsja jest traktowana w UK jako niepełnosprawność i czy mogę otrzymać z tego tytułu jakiś benefit?? Aktualnie pobieram WTC ale czy mogę otrzymywać jakąś wyższą stawkę WTC dlatego że choruję na epilepsję lub jakiś dodatkowy benefit dla niepełnosprawnych. Jestem w UK 6 lat i wiele razy traciłem pracę dlatego że dostawałem ataki i nie przychodziłem do pracy lub przychodziłem lecz nie mogłem pracować i odsyłali mnie do domu a po jakims czasie przy pierwszej nadazajacej sie okazji zwalniali mnie podając blahy powód np recesja, cięcia itp

Z góry dziękuję za pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika
asiamamaemilii
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: czy epilepsja jest traktowana jako niepełnosprawność

Post autor: asiamamaemilii » 30 mar 2011, 21:44

kiedys jak zaczynalam prace w Uk pracowala z jedna dziewczyna ktora miala padaczke, wiem tez ze wlasnie ze wzgledu na nia miala orzeczona niepelnosprawnosc i benefity.
Awatar użytkownika
sciemka83

Post autor: sciemka83 » 04 kwie 2011, 12:32

a wiesz moze kto orzeka tą niepełnosprawność, gdzie trzeba się udać jakie dokumenty sa potrzebne i jak sie nazywa ten benefit bo jest ich tyle że trudno się połapać;-)
Awatar użytkownika
myszka102

Post autor: myszka102 » 14 lut 2013, 21:54

to ja sie dolacze. moze komus to pomoze. otoz ja bylam w podobnej sytuacji otoz:
1)Zeby w pracy byc uznana za osobe niepelnosprawna nie potrzeba pobierania zasilku disability allowance zeby uwierzyli. wystarczy zwykla diagnoza lekarska i fakt czy dana choroba znajduje sie w spisie chorob departamencie od spraw rent i emerytur- department for work and pensions.
2)niedpouszczalne jest zeby z teo powodu tracic prace bo pracodawca ma obowiazek tak dopasowac stanowisko pracy pod osobe niepelnosprawna zeby mogla ona kontynuowac prace.
jesli tego nie zrobi jest to dyskryminacja niepelnosprawnych.
3) co do zasilku disability allowance chodzi w nim o to jak twoja niepelnosprawnosc wplywa na twoje zycie codziennie. ile masz trudnosci np. przy wstawaniu z lozka, myciu, gotowaniu, zakupach, chodzeniu, czy potrzebujesz opiekuna, DLA dodatek do pensji. mozna pracowac i to pobierac. ale nie kazdy sie kwalifikuje. zalezy od wlasnie tego jak podstawowe czynnosci sprawiaja ci klopot. kiedy juz ma sie ten zasilek wtedy dostaje sie wyzsze stawki na wtc/ctc, hb.
4)reasonable adjustments czyli zmiany zeby dostosowac stanowisko jest kilka instytucji ktore moga pomoc przeprowadzic zmiany w miejscu pracy:
a)acces for work-z job centre. program rzadowy ktory oplaca sprzet potrzebny do pracy np. specjalne krzeslo, biurko, wiatrak, telefon. odbywa sie to tak ze musi wplynac zgloszeie telefoniczne od osoby niepelnosprawnej. potem przychodzi urzednik na ogledziny do miejsca pracy i instuuje pracodawce co danej osobie potrzeba. jesli np. nie potrzeba nic kupowac to tez wyda instrukcje co do np. zmiany stanowiska, elastycznych godzin, wiekszej ilosci przerw w pracy, odpoczynku, przetransferowanie danej osoby na inny wolny etat w firmie i trening. mozliwosci jest mnostwo.
b)disability adviser z job centre- moze poinstruowac co dalej robic, pomoc w innych kursach zeby podjac inne prace, pomaga znalezc prace taka w ktorej pracodawca nie boi sie zatrudnic kogos niepelnosprawnego czy prace taka w ktorej dana osoba czulaby sie dobrzre.
c) wellbeing service- dzialaja przktycznie przy kazdej przychodni. intytucje ktora pomagaja po dluzszym zwolnieniu lek. wrocic do pracy bez obawy ze utraci sie zatrudninie. oni negocuja powrot, lzejsze stanowisko pracy.

i przestroga dla innych. nie bojcie sie, nie pozwolcie na to zeby czekac do konca i stracic prace czy zwolnic sie samemu bo praca sprawia ci trudnosci. pracodawca ma obowiazek zmienic stanowisko, warunki,godziny, pracy. ma obowiazek zrobic wszystko zeby dana osoba mogla kontunuowac prace. w mysl zasady kazdy jest potrzebny. a jak nie to jest to dyskryminacja warta w trybunale pracy prawie 10.000F. pisze na swoim przykladzie bo lada dzien po 5 miesiacach walki. kontakcie w tymi wszystkimi organizacjami, testach, badaniach, spotkaniach i stercie papierow. udalo sie. wracam na inne stanowisko w obrebie firmy na odrebne warunki pracy, na specjalnie dostosowane zasady dla mnie. a juz ;prawie bylam zwolniona za to ze jestem chora. i jeszcze tylko czekam za potw. kwoty odszkodowania oczywiscie bez rozprawy sie obejdzie. dogadac sie chca ugodowo z moim adwokatem bo kazdy pracodawca wczesniej czy pozniej odpusci bo nie wygra. zaden trbunal nie przyklepie zadnemu pracodawcy ze nie da dac lzejszej innej pracy. rowniez dodam ze sprawe boira adwokaci w systemie no win no fee. czyli nie placisz jak przegracie, jak wygracie adwokat bierze x% z twojej wygranej jako swoje honorarium. wiec nawet kosztow nie musiecie sie obawiac. i dodam ze mialam to szczescie ze polskiego adwokata trafilam w Uk. pozdrawiam wszystkich walczacych o swoje prawa w Uk.
Awatar użytkownika
mysza_ltn

Post autor: mysza_ltn » 17 lut 2013, 10:43

myszka102 dziekuję w imieniu forumowiczów za przydatne informacje (flower)
Pytania zadajemy na forum- nie odpowiadam na PW!
ODPOWIEDZ